۱۳۸۹ خرداد ۵, چهارشنبه

مستند عالی BBC از سی سال انقلاب در ایران. قسمت اول:‌ از شاه و سلطنت تا خمینی و ولایت فقیه

این قسمت اول از مستند بسیار خوب «ایران و غرب» ساخته شده توسط بی بی سی، است، که دیدن آن را به تمام دوستانی که به تاریخ معاصر ایران علاقه مند هستند توصیه میکنم. این مستند در سه قسمت تولید شده، که هر کدام حدود یک ساعت است.

این مستند که سال گذشته به مناسبت سی امین سالگرد انقلاب اسلامی در ایران پخش شد، پر است از مصاحبه با شخصیتهای مهم در تاریخ معاصر ایران، و قطعه فیلمهائی که بخصوص در این روزهای بازخوانی و بازیادگیری از انقلاب ۵۷ برای ما از اهمیت خاصی برخوردارند. قابل ذکر است که این مستند چند ماه پیش (در ماه دسامبر گذشته) موفق به دریافت جایزه بسیار پر اهمیت «گریرسون Grierson Award» به عنوان بهترین فیلم مستند سال گشت (اینجا را هم ببینید).

قسمت اول حکایت را با مبارزه قدرت بین خمینی و شاه آغاز میکند، و جزئیات انقلاب ۵۷ را از دوسوی معادله، و همچنین از دید و خاطرهٔ دولتهای غربی بررسی میکند، و با مروری بر اتفاقات پس از پیروزی انقلاب، از جمله گروگان گیری کارکنان سفارت امریکا در ایران و پیامدهای آن از قبیل مسدود شدن دارائی های ایران و حصر اقتصادی و تسلیحاتی و آغاز جنگ ایران و عراق تا آزاد شدن گروگانها و تاثیر آن داستان بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا میپردازد.

توصیه میکنم فیلم را در حالت تمام صفحه (full screen) ببینید. اگرچه اغلب مصاحبه ها به فارسی میباشند، متاسفانه زبان اصلی فیلم انگلیسی است.در صورت نیاز میتوانید این فیلم را از طریق این لینک دانلود کنید.هیچ نظری موجود نیست:

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد