۱۳۸۸ مرداد ۷, چهارشنبه

ایران - بولیوی - اورانیوم - اسلام ؟!


چند خبر را میخواهم در چند سطر خلاصه کنم، و نتیجه گیری را به خودتان خواهم گذاشت.

خبر اول، که یکی دو ماه پیش منتشر شد، مربوط است به تلاشهای زیادی که جمهوری اسلامی در چند ساله گذشته برای تبلیغ اسلام در تعداد زیادی از کشورهای افریقائی و امریکای لاتین انجام داده است، و در این مورد خاص بولیوی را مد نظر دارم. این گزارش مشروح از سازمانهای اطلاعاتی امریکا را ببینید که از نقش ایران در گسترش سریع اسلام رادیکال در میان توده های فقیر در بولیوی تهیه شده است.

خبر دوم، که یکی دو هفته پیش منتشر شد، مربوط است به اخطاری توسط سازمانهای اطلاعاتی اسرائیل، که خبر داده اند از تلاش ایران برای بهره برداری از معادن اورانیوم بولیوی. بولیوی، این کشور فقیر، دارای معادنی بسیار غنی از اورانیوم است که در سطح‌ جهانی از لحاظ حجم و غنا تقریبا بی نظیر هستند. مدتی است که درگیریهای شدید درونی بر سر کنترل این معادن شدت گرفته است، و این همزمان است با درگیر شدن مستقیم و نیز سرمایه گذاری های کلان دولت ایران در تعداد زیادی پروژه های «عمرانی» و «معدنی» در کشور بولیوی. مثلا این خبر دوسال پیش از فارس نیوز را ببینید در مورد آغاز به کار ۲۵ پروژه صنعتی ایرانی در بولیوی، یا این گزارش از موسسه «امریکن انترپرایز» را که از سرمایه گذاری بیش از 1.1 میلیارد دلار توسط دولت جمهوری اسلامی در بولیوی خبر میدهد. برای جزئیات خبرهای جدید تر، این مقاله از واشنگتن تایمز (و یا، اگر ترجیح‌ میدهید، ترجمه فارسی آن) در مورد تلاش ایران برای دسترسی به منابع اورانیوم بولیوی را ببینید، یا این خبر از هاآرتص را که میگوید دولت بولیوی در صدد رساندن اورانیوم به ایران است.

اما تازه ترین خبر، که همین امروز منتشر شده است و موجب شد بیایم و این را بنویسم، این است که درست در میان این بلوای کودتا و تظاهرات و کشت و کشتارهائی که در خیابانهای ایران در جریان است از یکطرف و بحران بین خود دولت احمدی نژاد و محافظه کار ها از طرف دیگر، امروز آسوشیتد پرس خبر داده است که دولت جناب احمدی نژاد فرصت این را پیدا کرده که اعلام کند یک «وام کم بهره» دیگر به مبلغ ۲۸۰ میلیون دلار به دولت جناب مورالس میدهد «تا هرجور که صلاح میدانند - as it sees fit» خرج کنند ان را!

در هر حال اجازه بدهید همانطور که گفتم سخن کوتاه کنم و نتیجه گیری را به شما واگذار ...


هیچ نظری موجود نیست:

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد