۱۳۸۹ مهر ۲۸, چهارشنبه

جناب ولایت فقیه: ما میکروب نیستیم، ما گلبولهای سفیدیم و شما سرطان، این وظیفه ماست که به شما حمله کنیم

جناب علی خامنه ای، «ولی فقیه»، باز افاضات فرموده اند، و اینبار ایشان مردم ایران را «میکروب» خوانده است. آنقدر واضح است زشتی و جسارت آمیز بودن این حرف از طرف کسی که خودش را «ولی» همان مردم میخواند که جدا نیازی به پاسخ ندارد.

حقیقت تلخ اینکه اگر هم تمثیلی در این حکایت باشد آن است که ما مردم داریم عمل گلبولهای سفید در بدن را انجام میدهیم که هرگاه پلشتی و مرضی بر جان میافتد خود به خود وظیفه شان پاک کردن جسم از آن مرض است، و پدیده ای به نام ولایت فقیه هم شباهت عجیبی به یک غده سرطانی دارد که بر جسم کشورمان عارض شده.

همانطور که گفتم، هیچ نیازی به وارد شدن به این بحث نمیبینم، اما یک بحثی که این تشبیه زشت خامنه ای باز به خاطرم آورد این بود که چرا بایستی واقعا و جدا با تفکر اصلاح طلبانه در جامعه امروزی ایران مقابله کرد و اینکه تفکر اصلاح طلبی امروز چقدر به حال جامعه ما مضر و خطرناک است. به ذهنم رسید این متن را که مدتی پیش نوشته بودم اینجا ذکر کنم تا یادآوری باشد به همه مان که بایستی هرچه سریعتر و هرچه روشنتر متوجه شویم که امروز زمان اصلاح طلبی گذشته است و اگر روزی اصلاح طلبی فرصت و روشی برای پیشرفت به سوی دموکراسی محسوب میشد (که میشد)، امروز بازگشت به تفکر اصلاح طلبانه یک عقبگرد خطرناک و مانعی جدی برای پیشرفت به سوی دموکراسی میباشد.

این متن را مدتی پیش در عکس العمل به متن اصلاح طلبانه ای نوشته بودم که استدلال کرده بود راه نجات از وضعیت تاریخی کنونی ایران این است که ولایت فقیه به مرور زمان به شکل یک نهاد سمبلیک در آید.
همانطور که اول نظر خودم در این مورد را عرض کردم، چنین تفکری شامل اشتباه بزرگ و خطرناکی است و باید از آن دیدگاه حذر کنیم، و اجازه بدهید دو دلیل ساده زیر را برای اشتباه بودن آن دیدگاه ارائه کنم:

 1. دلیل اول اینکه جمهوری اسلامی و مرکز ثقل عقیدتی آن یعنی ولایت فقیه پدیده هائی نیستند که به مرور زمان و در یک روند سالم و «طبیعی» یا ارگانیک از بطن تاریخ و اجتماع ما زاده شده باشند. به عبارت دیگر، جمهوری اسلامی و ولایت فقیه در واقع «یک شبه» و مصنوعی تولید شده اند و به دنیا آمده اند، و بنا بر این دلیل و زمینه منطقی برای این استدلال وجود ندارد که ولایت فقیه را نبایستی ناگهان و بی مقدمه حذف کرد بلکه بایستی مهلت داد تا به مرور زمان و در روند طبیعی تاریخی جامعه ایرانی ولایت فقیه «جای صحیح» خودش را پیدا کند، که همان «نهاد سمبلیک» باشد. ولایت فقیه را بایستی همانگونه که بی مقدمه مثل لکه جوهری بر صفحه کتاب تاریخ کشورمان افتاد، همانگونه هم بی مقدمه از آن پاک کرد.


 2. و دلیل دوم، که درواقع مرتبط با دلیل اول است، به اینصورت است که از آنجا که در دیدگاه فوق جمهوری اسلامی و حکومت فقیه نه به عنوان یک «حالت بحران» بلکه به عنوان یک مرحله گذار طبیعی در تاریخ تکامل جامعه ایرانی به حساب میآید، در نتیجه برخورد اشتباهی با آن تجویز میشود، و این اشتباه خطرناکی است که باید هرچه زودتر تصحیح گردد. شاید یک تمثیل مفید باشد برای روشن کردن منظورم در این مورد.

  مقایسه کنید بیماری که زخم معده دارد را با بیماری که در معده اش غده ای سرطانی دارد. اگرچه نشانه های اولیه این دو بیماری ممکن است تفاوت چندانی نداشته باشند، اما تشخیص اینکه بیمار از کدام رنج میبرد اهمیت حیاتی دارد. زخم معده بیماری ای است که به مرور زمان و به دلایل مختلی توسط بدن شکل گرفته است و رشد کرده است، و روش برخورد با آن هم آگاهی دادن به بیمار، توصیه به تغییر رفتار و روش زندگی بیمار برای جلوگیری از رشد زخم، و نهایتا «مداوای» زخم موجود در معده بیمار است. یکی از رکن هائی که در این پارادایم تداوی اساسی میشود آن است که چگونه قسمتهای مختلف معده بیمار حفظ شود و از این جلوگیری شود که زخم مزبور پاره هائی از معده را مضمحل و نابود کند. اما برای مقایسه، مجسم کنید که بررسی همان فرد نشان بدهد بحران سلامتی او نه به دلیل بیماری زخم معده، بلکه ناشی از وجود یک تومور در معده اش است. در آن صورت کل پارادایم برخورد با آن بیماری به سرعت عوض میشود، و مفهوم «مداوای» آن بیمار فلسفه کاملا متفاوتی به خود میگیرد، به این صورت که دیگر «حفظ» قسمتهای مریض بدن نه تنها هدف اصلی مداوا نیست، بلکه در واقع هدف مداوا این میشود که چگونه قسمتهای مریض بدن را که توسط تومور اشغال شده اند حذف و نابود کرد که کمترین صدمه ای به دیگر اجزا برسد.

طبق معمول حرف برای زدن زیاد است اما نمیخواهم زیاد بنویسم. پس اجازه بدهید به سر حرف اصلیم برگردم و صحبتم را تمام کنم، و آن نه تنها اشتباه بودن قطعی، بلکه در واقع خطرناک بودن دیدگاهی است که معتقد است نبایستی به دنبال حذف و نابودی نهاد ولایت فقیه بود بلکه بایستی به مداوا و اصلاح تدریجی آن پرداخت، تا جائی که مثلا تبدیل شود به یک عضو (نهاد) بی اثر یا بی خطر در بدن جامعه ما.

اشتباه این دیدگاه ناشی از این مسئله است که در تحلیل و تعبیرات خود این نکته را منظور نمیتواند بکند که ولایت فقیه نهادی نیست که در روندی سالم و تکاملی از بطن تاریخی اجتماع و فرهنگ سیاسی ما زاده شده باشد، بلکه یک ایده ای است که مصنوعا توسط یک فرد خاص (خمینی) تولید شده، و توسط یک عدهٔ بسیار قلیل (خمینی و تعدادی از افراد اطرافش که واقعا مفهوم ولایت فقیه را درک میکردند) در یک مقطع کوتاه و سریع (یکی دو سال پس از انقلاب اسلامی) بر جامعه ما تحمیل شده است. و خطر آن دیدگاه در این است که این پدیده (ولایت فقیه) از آنجا که بر آمده ای طبیعی و سالم از متن و بطن فرهنگ و تاریخ ما نیست، درست مثل یک تومور تنها راه باقی ماندنش اشغال سلولهای بدن جامعه ما و جایگزین کردن آنها با بازساخته های سیستمیک خودش است (درست همان چیزی که در سی سال گذشته دیده ایم)، و به همین دلیل ساده و ناگزیر هیچ راهی برای ادامه حیات خود ندارد به جز ادامه دادن به باز تولید سلولهای سرطانی و نابود کردن سلولهای طبیعی بدن برای جایگزین کردن آنها با همسان های خود.

بیمارمان را دریابیم که خطر جدی است و بهای تشخیص اشتباه ما جان وی.

۴ نظر:

 1. سلام
  کوتاه بنویس تا موثرتر باشد...خوب ممنون حاج صادق!

  پاسخحذف
 2. به عبارت دیگر کم گویم و گزیده گویم چون دُر تا ز اندک من جهان شود پُر ؟
  ممنون از توصیه تان جناب سبزلینکی. حتما تلاش خودم را خواهم کرد.

  پاسخحذف
 3. دقیقا به نکته مهمی اشاره کردید.اصولا نهاد "ولایت فقیه" نهادی هست که با توجه به قدرت های بی حساب و کتابی که دارد توانایی این را دارد که کشوری را از بحران به شکوفایی یا از شکوفایی به بحران بکشاند و در این میان هم بر اساس ساختار اصلی کشور (قانون اساسی) این پتانسیل وجود ندارد که بتوان او را به زیر کشید.

  نمونه بارز این مسئله جایگاه هاشمی رفسنجانی هست که در دوران ریاست جمهوریش برابر با "اکبر شاه" بود و در دوران پس از آن خامنه ای با اطلاع از قدرت های بی حساب و کتابش توانست ابتدا او را از پادشاهی به زیر بکشد و سپس او را محدود کند و در حال حاضر هم او را اوت کند!

  در واقع کسانی که حرف از اصلاح میزنند باید بدانند که زمانی باید دست به اصلاح زد که یا پتانسیل اصلاح وجود داشته باشد یا طرف مقابل ظرفیت اصلاح شدن را داشته باشد در حالی که آیت الله خامنه ای پس از رد پیشنهاد وقف دانشگاه آزاد و "خدا شدن" دیگر به همه نشان داده که کسی را بنده نیست که بخواهد تقوا داشته باشد!

  اگر کسی میخواهد نظر صادق خان را رد کند از او میخواهم ابتدا به لینک زیر مراجعه کند و جایگاه رهبر را در قانون اساسی (بر اساس نص صریح قانون چرا که در این لینک اگر توجه کنید خبری از وعظ سلطان نیست!) متوجه شود و سپس بگوید که با داشتن این اختیارات آیا جایی برای اصلاح باقی میماند؟ در مورد اصلاح قانون اساسی آیا به نظر شما رهبر حاضر به موافقت با اصلاح "مانیفست تکریم رهبر" میشود؟ فقط از شما میخواهم یک لحظه جمهوری اسلامی را بدون اصل ولایت فقیه در نظر بگیرید تا بفهمید که "جمهوری فرانسه" ای که آیت الله خمینی در مورد آن سخن میگفت همان قانون اساسی بدون اصل ولایت فقیه بود اما قانون اساسی فعلی لفظ اسلامیت جمهوری اسلامی را تمام و کمال به اصل ولایت فقیه محدود میکند و با توجه به اینکه بنیانگذار این رژیم گفته است "جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر نه یک کلمه کمتر" کاملا بدور از عقلانیت است که بخواهیم اصل ولایت فقیه را با اصلاحات از قانون اساسی تحت سیطره اش پاک کنیم:

  http://leader.ir/langs/fa/index.php?p=leader_law

  پاسخحذف
 4. درود بر خانواده های زندانیان سیاسی که ما به انها شرمنده ایم.
  ورود میکرب به سرزمین قم نتوانست در مردمان ان ناحیه مریضی را سرایت کند، درود بر شادروان مرجع کبیر منتظری و بازماندگانش، درود بر بزرگان دیگر،مراجع زنده تاریخ : آیات العظمی صانعی ، بیات زنجانی ، دستغیب، شبیری زنجانی، موسوی اردبیلی، خراسانی، سیستانی ..........که میکرب واقعی را شناسایی کردند. امید ما بر یکایک انهاست که بر شما و یکایک مردم ایران بیندیشند، وگرنه تاریخ در مورد انهلا قضاوت خواهد کرد.
  و ننگ بر روزنامه نگاران کانادایی نشین چون "نیک اهنک کوثر" که پس از مسخره کردن نقاشی رهبران جنبش سبز چون شیخ بزرگ کروبی، برای میکرب واقعی فقط شکل یک "میکروسکپی" کشیدند؟ امیدوارم نگارندگان رسانه(؟) خودنویس منبع مالی وی را مورد سوال قرار دهند، توبه از جانب مردم ایران همیشه ممکن است، حتی برای رفسنجانی کودتاگر، دشمنان نفوذی جنبش مردمی "سبز نمایان" را بشناسیم،!؟
  مزدک

  پاسخحذف

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد