۱۳۹۰ خرداد ۱۷, سه‌شنبه

جمهوری اسلامی در سه سال اول عمرش حدود هشتاد و هشت برابر حکومت پهلوی آدم کشت


یکی از جمله های معروف خمینی وقتی انقلاب پیروز شد و مردم او را به سلطنت گماشتند این بود که رژیم پهلوی «دانشگاه های ما را ویران و قبرستانهای ما را آباد کرد.»

تعداد رسمی اعدامهای جمهوری اسلامی در سه سال اول عمرش پنج هزار و چهارصد و چهل و هفت نفر اعلام شده بود (اینجا). اما مسئولان سازمان ملل تعداد کشته شده ها تنها در چهار ماه اول انقلاب را نزدیک به دو هزار نفر اعلام کرده اند، و همانطور که در مصاحبه زیر با خانم «آدامز» سخنگوی
«عفو بین الملل» در سال ۱۳۶۰ میبینید (کلیپ دوم)، گمانه های آنان در حدود سی هزار نفر در همان سه ساله اول بود. عکسی که در بالا میبینید را، از کلیپ اول گرفته ام، که صفحه ای از یک مجله را نشان میدهد که به گزارش گوینده شبکه ITN اسامی پانصد نفر که در همان یک هفته اعدام شده بودند را فهرست کرده است. تیتر آن میگوید، «رشد انقلاب، بسته به تداوم ریشه کنی ضد انقلاب.»

تعداد اعدام شده های حکومت پهلوی طی سالهای ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷، یعنی مدت پانزده سال بین ماجرای خمینی و پیروزی انقلاب ۵۷، و بخصوص طی سالهای اوج درگیری های مسلحانه گروههای چریکی اسلامی و چپ بر علیه رژیم پهلوی، یعنی دهه ۷۰ میلادی، طبق آمارگیری های گسترده و دقیق توسط افراد و محققین مختلف، بین سیصد و چهل تا سیصد و پنجاه نفر برآورد شده است (مثلا اینجا را ببینید یا اینجا را).

نتیجه گیری را به خودتان میسپارم.


هیچ نظری موجود نیست:

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد