۱۳۸۸ اردیبهشت ۲۳, چهارشنبه

کشف کهن ترین نمونه هنر اروتیک در جهان: زن ۴۵۰۰۰ ساله ای از جنس عاج


طبق گزارشی که این هفته در ژورنال علمی Nature چاپ شده، مجسمه زنی با پستان ها و باسن بسیار بزرگ و دیگر اعضای جنسی بزرگتر از معمول که اخیرا در آلمان کشف شده است یک یافت باستانشناختی بسیار مهم، و کهن ترین نمونه شناخته شده از هنرهای تجسمی محسوب میگردد.
این مجسمه که از عاج ماموت ساخته شده و اندازه گیری های رادیوکربن (کربن ۱۴) سن آن را بین سی و پنج تا چهل هزار سال تعیین کرده اند، در ناحیه «Hohle Fels» در جنوب غربی آلمان پیدا شده است، و به نام «ونوس هول فلس» نیز شهرت یافته است.

خبرگزاری «دیسکاوری نیوز» با اشاره به آلت جنسی زنانه درشتی که در میان پاهای باز این مجسمه تراشیده شده است، از قول دکتر «نیکولاس کنراد»، پالئو آنتروپولوژیست و رهبر تیمی که مجسمه فوق را کشف کرده اند مینویسد، «به قول یکی از آقایان عضو تیم، چهل هزار سال گذشته و هنوز هیچ چیز عوض نشده!» وی ادامه داد، «این قدیمی ترین نمونه هنر تجسمی از هر نوع آن محسوب میشود، اما چیزی که بسیار عجیب است اینکه قسمتهای جنسی این فیگور تا اینحد درشت نمائی شده اند».

از سوی دیگر دکتر «پل ملارز»، باستانشناسی از دانشگاه کمبریج نیز که متنی در مورد این کشف در همان شماره Nature منتشر کرده است میگوید قدمت این مجسمه حد اقل معادل با قدمت کهن ترین نقاشیهای یافت شده بر دیواره غارها میباشد، و اضافه میکند «بیننده این مجسمه نمیتواند جنبه های به وضوح جنسی که از یک زن تجسم شده است را نادیده بگیرد. پستانهای او شدیدا نظر انسان را جلب میکنند. من بر این تصورم که این به دست یک مرد تراشیده شده، شاید هم دوست دخترش را مجسم کرده بوده! یکجور پلی بوی (Playboy) عصر حجر؟! واقعیت این است که در حال حاضر هنوز نمیدانیم اینطور مجسمه ای چه نوع استفاده ای داشته است، اما آنچه از سایز این شئی مشخص است اینکه در دست جا میگرفته!»

گزارش «دیسکاوری نیوز» همچنین ادعا میکند که محققین از این مجسمه و یافته های دیگری در غارهای «هول فلس» و دیگر نقاط به این احتمال رسیده اند که هنر تجسمی «پدیده ای است اروپائی» که از لحاظ زمانی قبل از منقرض شدن نئاندرتال ها در میان انسانهای اولیه ای به وجود آمده که در حال تکامل به قابلیتهای تجسمی و زبانی پیچیده تری بودند.

هیچ نظری موجود نیست:

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد