۱۳۸۸ فروردین ۲۷, پنجشنبه

ساخت اولین مسجد اولترا مدرن به طراحی یک زن در ترکیه


پس از طراحی تعدادی از مشهور ترین نایت کلاب های شیک، هتل های مجلل، رستوران های بسیار گران قیمت و چند مکان عمومی دیگر در استانبول (نمونه هائی از کارهای خانم فاضللی اوغلو را میتوانید در سایت شخصی ایشان ببینید)، پروژه بزرگ بعدی خانم زینب فاضللی اوغلو (Zeynep Fadillioglu)، طراح معروف ترک، طراحی یک مسجد بود -یک مسجد اولترا مدرن، و اولین مسجد طراحی شده توسط یک زن.

مسجد «شاکرین» (Şakirin Camii) که در محله «اسکودار» (Üsküdar) استانبول در یکی از معروف ترین گورستانهای عثمانی به نام «گورستان قراچه احمد» (Karacaahmet Mezarlığı) به آرامی در حال تکمیل شدن است، جدید ترین پروژه خانم فاضللی اوغلو محسوب میشود که بخصوص مسئولیت طراحی فضای درون مسجد را بر عهده دارد.


به گفته خود وی، یکی از تفاوت های عمده این مسجد با مسجد های سنتی ترکیه تخصیص دادن فضائی راحت و دلپذیر به زنان خواهد بود. در طراحی سنتی مسجد های ترکیه معمول است که قسمتی کوچک و بسته در بخش عقب صحن به زنان اختصاص داده میشود. در مسجد شاکرین زنان در طبقه بالای مسجد و در بخشی با پنجره های فراوان و بسیارباز و روشن خواهند بود.


هیچ نظری موجود نیست:

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد