۱۳۸۹ تیر ۱۳, یکشنبه

از ربات انسان نمای ایرانی (یکبار دیگر) پرده برداری شد!


آژانس فرانس پرس امروز خبری منتشر کرده است از رونمائی از یک ربات انسان نمای ایرانی به نام «سورنا-۲». فرانس پرس که خبر خود را از قول شماره امروز (یکشنبه سیزده تیر) روزنامه «ایران» منتشر کرده مینویسد این ربات ها برای کار «در موقعيت‌هاي كاري حساس» تولید شده اند.

سورنا یک متر و چهل و پنج سانتیمتر ارتفاع و 45 کیلوگرم وزن دارد، و فرانس پرس مینویسد «از قابلیتهای این ربات جزئیاتی منتشر نشده است».

گفتنی است که ربات سورنا، که به گزارش فرانس پرس «روز شنبه توسط پرزیدنت محمود احمدی نژاد پرده برداری شد»، یکبار دیگر نیز حدود دو سال پیش پرده برداری شده بود.

نیز گفتنی است که طبق خبری در همین مورد که در جام جم آنلاین منتشر شده است، از قابلیتهای عمده این روبات عبارتند از «سخنگويي طبق متنهاي از پيش تعيين شده» و «کنترل از راه دور». به عبارت دیگر جناب سورنا ترکیبی است از عروسک چرخدار ریموت کنترل و یک ضبط صوت.

و همچنین گفتنی است که همانطور که در عکس فوق مشاهده میکنید مسئولان مجبور شده اند زانوهای این اسباب بازی یک متر و چهل و پنج سانتیمتری را خم کنند تا قدش از آقای ا.ن بلند تر نباشد :)

و در پایان، فیلم زیر که از مدل قبلی سورنا «in action» گرفته شده است بسیار بهتر از من میتواند طنز این داستان را بیان کند.
---------
پ.ن. اجازه بدهید یک نکته جدی را هم به این متن اضافه کنم، و آن اینکه البته فراموش نباید بکنیم که حکایتهائی مثل داستان جناب سورنا، و شکل افتضاح آمیز استفاده تبلیغاتی دولت جهل مداری مثل احمدی نژاد متاسفانه در عین حال که به یک شوخی خنده دار میمانند همیشه یک جنبه بسیار غم انگیز هم دارند، و آن وضع و حال گروههای محقق و دانشمندانی است که واقعا دارند سعی و تلاش میکنند تا صنعت و علم مملکت را به جائی برسانند و شکی نیست که خود آنها هم از این حکومت و این دولت دلشان خون است. آنها که پشت پرده تلاش میکنند و با همه مصائب و کمبودهای کشور جمهوری اسلامی زده مان سعی دارند کورسوی دانش و تحقیق را در این شب تاریک روشن نگه دارند. طبعا پشت پروژه تبلیغاتی مضحکی مثل سورنا تعداد زیادی از اینگونه دوستان هستند که علم، دانش و دستاوردهای جدی و واقعی آنان از یک طرف با پروپاگاندای بچه گانه دولت، و از طرف دیگر با طنز و انتقاد افرادی مثل من خواه ناخواه انکار میشود و نادیده گرفته میشود. فقط میخواستم این چند سطر را بنویسم تا بگویم که از این آگاهم، و بایستی همه مان در عین حال آگاه باشیم از این وضعیت ناگزیر، و ضمن اینکه تحقیر و نشان دادن دروغهای چندش آور این دولت را هر لحظه ادامه میدهیم، از حقیقتهای پشت صحنه نبرد نیز غافل نباشیم و دستاوردهای دانشمندان و محققان ارزشمند کشورمان را که در چنگال این عفریت سیاه اسیرند ارج بنهیم...۱۰ نظر:

 1. ژاپن هم از این اسباب بازی ها می سازه ولی مردمش ور نمی زنن.
  همه چی رو که نباید با هم قاتی کرد وسطحی دید! ):

  پاسخحذف
 2. اون که دو سال پیش رونمایی شد که زمین تا آسمون با این فرق میکنه....
  بابا این که دیگه تابلو..

  پاسخحذف
 3. این فیلم سورنا 1 بود اون یکی سورنا 2 بود بابا این که دیگه به ا.ن ربطی نداره اون معرفی کرده فقط

  پاسخحذف
 4. دوست محترم لطفا در مورد چیزهایی که مینویسید کمی بیشتر دقت کنید. برای انتقاد از دولت زحمت افراد سازنده این روبات را زیر سوال نبرید. فیلمی که شما گذاشته اید مربوط به مدل اولیه روبات است و ربطی به سورنا ۲ ندارد، و روبات نهایی قابلیت حرکت با پا را دارد نه با چرخ و اگر با مکانیک اینگونه ربات ها آشنا باشید می دانید ساختن آنها بسیار سخت است. پای این روبات برای حفظ تعادل خم است و ربطی به افراد کنار آن ندارد

  پاسخحذف
 5. در همه عرصه‌ها و جاها برای تظاهر به پیشرفت از این کارها میکنند. در مرکز تحقیقاتی ما هم از همین خبرهاست. پیشرفتهای بزرگنمایی شده، مونتاژ و ادعای ابتکار و هیاهو راه انداختن و تبلیغ. جنگ روانی و تبلیغ خیلی موثر است و میتواند از کاه کوه بسازد. بسیاری از این ابتکارات در جای خود ارزش دارد که مثلا در نشریات داخلی مراکز پژوهشی به ان پرداخته شود.ولی همه‌ی آنها توسط نظام بیش از حد باد میشوند تا حرف آقای خامنه‌ای درست در آید که داریم پیشرفت میکنیم و استکبار نتوانست ما را به زانو در آورد و اسلام ثابت کرد که در کار دنیا هم مفید است! و الخ سایر ادعاها

  پاسخحذف
 6. سازنده ان روبوت استاده من بود تو دانسگاه امیر کبیر ، در کانادا تست ارتاسات می کرد رو بال موتور های جت ، از نطره من این روبوت چیزی کمتر پیسرفت نیست

  پاسخحذف
 7. خدمت دوستانی که در مورد تفاوت سورنای سوژهٔ خبر و سورنای سوژهٔ ویدئو تذکر داده اید: از توجه شما تشکر میکنم و حق با شماست من بایستی این موضوع را روشن میکردم که نکرده بودم. متن تصحیح شد.

  پاسخحذف
 8. ضمنا با توجه به محتوای تذکرات و انتقادات برخی از دوستان احساس لزوم کردم تا پی نوشتی به متن اضافه شود. باز هم از توجه و تذکر شما متشکرم، و حق دارید که حیف است که در راه مخالفت با سیاستهای دولت تلاشها و موفقیتهای واقعی محققان کشورمان را هم بخواهیم نادیده بگیریم یا تحقیر کنیم.

  پاسخحذف
 9. صادق جان از بیش عمیقت و انتقاد پذیریت واقعا ممنونم. D:

  پاسخحذف
 10. لطف دارید آریای گرامی، متشکرم از محبت شما.

  پاسخحذف

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد