۱۳۸۹ فروردین ۱۷, سه‌شنبه

هر گونه انتخابات را به یک رفراندوم تبدیل کنیم!


دموکراسی تنها زمانی در عمل به وقوع میپیوندد که مردم نسبت به قدرتی که در دست خود دارند آگاهی پیدا کنند.

ما مردم ایران الان در وضعیتی بسیار نادر هستیم که راحت و به سرعت میتوانیم قدرت خود را در عمل مشاهده کنیم: وضعیت بی نظیر تاریخی و سیاسی امروز جامعه مان ما مردم را در موقعیتی بسیار مناسب قرارمان داده است که شریان دولت کودتا در دستمان است و این قدرت را داریم که آن را باز کنیم و خون این دولت نامشروع را به جریان بیاندازیم، یا آن را ببندیم و ادعای مشروعیت این دولت را یکبار و برای همیشه از وی بگیریم.

موضوع بسیار ساده است: ایران در وضعیتی تاریخی قرار دارد که هر نوع انتخاباتی که از طرف دولت مدیریت شود خود به خود حکم یک رفراندوم را بازی خواهد کرد.

این رفراندوم یک سئوال بسیار مهم خواهد داشت، و دو پاسخ بسیار ساده. سئوالش این خواهد بود که «آیا به عقیده شما دولت محمود احمدی نژاد یک دولت مشروع و قانونی است؟» و پاسخ هایش این خواهد بود: «آری» و «خیر».

پاسخ تک تک شما به این سئوال بسیار بسیار اهمیت دارد، و خواهیم دید که در روزها و ماههای آینده دولت نامشروع تمام تلاش و توان و حیله های اجتماعی، سیاسی، مالی، مذهبی، رسانه ای و روانی خود را به کار خواهد گرفت تا من و تو را قانع کند که رای «آری» بدهیم.

از سوی دیگر شیوه انتخاب پاسخ در این رفراندوم هم بسیار ساده خواهد بود:

  1. اگر به پای صندوق رای برویم و رای بدهیم، پاسخ «آری» را انتخاب کرده ایم و با عمل خود گفته ایم که این دولت صاحب مشروعیت لازم برای مدیریت کشور و یک انتخابات قانونی میباشد.

  2. اگر به پای صندوقها نرویم و رای ندهیم، پاسخ «خیر» را انتخاب کرده ایم و با عمل خود گفته ایم که این دولت صاحب مشروعیت و وجاهت قانونی لازم برای مدیریت کشور و یا برپا کردن یک انتخابات قانونی نمیباشد.


در پایان اجازه بدهید این را بگویم که انگلیسیها، که از پدران دموکراسی مدرن محسوب میشوند، یک اصطلاحی دارند در این زمینه که در باره وضعیتی که شرح‌ داده ام مصداق مستقیم دارد. آن اصطلاح عبارت است از “Voting with the feet، که ترجمه تحت اللفظی اش میشود «رای دادن با پاها»، و مفهومش دقیقا همین است که نفس شرکت کردن یا شرکت نکردن در یک کار یک نوع رای دادن است. یا به عبارت دیگر، موضوع یک انتخابات هرچه که باشد، رفتن یا نرفتن به پای صندوق رای یک نوع رای دادن است به مشروعیت دولتی که آن انتخابات را برقرار کرده است.

پس فراموش نکن دوست عزیز که قدرت انتخاب با توست!
رای تو به مشروعیت دولت احمدی نژاد چیست؟ آری، یا خیر؟
هیچ نظری موجود نیست:

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد