۱۳۸۸ بهمن ۱۹, دوشنبه

انتشار بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و ایالات متحده خطاب به جمهوری اسلامی


ساعتی پیش در یک اقدام کم سابقه اتحادیه اروپا و ایالات متحده بیانه مشترکی خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی ایران منتشر کردند که در آن به جمهوری اسلامی اخطار داده اند تا در طی هفته آینده از تجاوز به حقوق اولیه بشری معترضان و تظاهر کننده ها جدا خودداری ورزد.

در این اطلاعیه آمده است، «ما در مورد امکان خشونت و سرکوب گسترده تر در طی روزهای آینده، بخصوص در بیست و دوم بهمن، روز سالگرد تاسیس جمهوری اسلامی، نگران هستیم. دستگیری های گسترده و محاکمه های دسته جمعی، تهدید به اعدام مخالفان، ترساندن اعضای خانواده دستگیر شدگان و معترضین، و ادامه نقض حق اعتراض صلح آمیز شهروندان ایرانی، اینها همه بر خلاف اصول و نورمهای حقوق بشری هستند»

این اعلامیه سپس اضافه میکند، «ما دولت ایران را خطاب قرار میدهیم و درخواست داریم به تعهدات بین المللی خود در قبال حقوق بشر عمل کند، تجاوزاتش نسبت به مردم خود را به پایان برساند، عاملان و مسئولان این تجاوزات را محاکمه کند، و انسانهائی که به جرم استفاده از حقوق بشری خود دستگیر شده اند‌ را آزاد کند»

متن انگلیسی کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

The United States and the European Union condemn the continuing human rights violations in Iran since the June 12 election. The large scale detentions and mass trials, the threatened execution of protestors, the intimidation of family members of those detained and the continuing denial to its citizens of the right to peaceful expression are contrary to human rights norms.

Our concerns are based on our commitment to universal respect for human rights. We are particularly concerned by the potential for further violence and repression during the coming days, especially around the anniversary of the Islamic Republic's founding on 11 February. We call on the Government of Iran to live up to its international human rights obligations, to end its abuses against its own people, to hold accountable those who have committed the abuses and to release those who are exercising their rights.


۱۵ نظر:

 1. امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند

  پاسخحذف
 2. احمدی نژاد بیش از این هزینه به بار نیاورد وبرود.

  پاسخحذف
 3. amrica hich ghalati nemitavanad bokonad ali agha, vali montazer bash va bebin mellat iran rooze 22 bahman che shahkari mikonan. dooste aziz, tamame zangha be seda dara amadeand vas homa hanooz khabid

  پاسخحذف
 4. چرا فقط برای انرژی هسته ای تهدید به تحریم می کنن ؟ چرا برای نقض حقوق بشر توی ایران هیچ تحریمی صورت نمی گیره !
  جاوید ایران زمین

  پاسخحذف
 5. @علی:
  فعلا که همه غلطها را جمهوری اسلامی میکند، تازه @#$ هم رویش میخورد.

  پاسخحذف
 6. بنام خدا
  ای برادران و خواهران، سی‌ سال انقلاب و از خود گذشتگی آخرش همین ؟ نمیتونم باور کنم که اینطور که با مردم رفتار میکنند با اصول اسلامی توافق داشته باشد . اینطور که به نظر میاید روز سالگرد انقلاب ما باید دوباره روی بام برویم تا ارزشهای این انقلاب را به خاطر خودمان و رهبرآنمان یاداوری کنیم که آیا انقلب اسلامی یعنی این ؟ تا وقتی‌ دیر نشده رهبران ما باید بیدار شوند که این طرز رفتار با ملت مسلمان واقعا غیر اسلامی هست خداوند از ظلم احدئ نخواهد گذشت . الله و اکبر ، الله و اکبر ، الله و اکبر

  پاسخحذف
 7. آمریکا هیچ جای دنیا نیرو پیاده نکرد که 2روزه در بره!
  ولی تو اایران که اومد ذره های شن رید به هیکلش
  نتیجه می گیریم: آمریکا نه تنها هیچ غلطی نمیتونه بکنه هیچ گهی هم نمیتونه بخوره!! مزدورهای داخلیش هم همینطور

  پاسخحذف
 8. رهبران شما آنقدر خون مردم را می خورند که بالاخره خون بالا خواهند آورد و نابود خواهند شد.

  پاسخحذف
 9. آمريكا گه خورد با اروپا و همراه شما نوكران دست به سينه اش.

  پاسخحذف
 10. كسي كه قدرت دفاع از خود ندارد لب به فحش و ناسزا مي گشايد.
  بهتر است چشم باز كنيم و ببنيم ما كجاييم و سايرين به كجا و آنگاه بگوييم ما هيچ غلطي نمي توانيم بكنيم يا آمريكا؟

  پاسخحذف
 11. MARG BAR HOKOMATE DIKTATORI KE BE NAMOOSE MARDOM HAM TAJAVOZ MIKONE-MARG BAR TAMAEM KHAENINE IRAN ZAMIN.

  پاسخحذف
 12. پیشنهادی موثر برای ۲۲ بهمن برای کسانی‌ که به هر دلیلی‌ نمیتوانند در راهپیمایی سبز شرکت کنند . می‌توان با تهیه بادکنک‌های سبز رنگ و پرکردن آنها با گاز هلیوم (و یا گاز خانگی در صورت رعایت احتیاط) و به هوا فرستادن آنها در زمانی‌ مشخص ندای جنبش سبز را به مسالمت آمیز‌ترین و بی خطر‌ترین وجه نشان داد. می‌توان این کار را بین ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ ظهر روز ۲۲ بهمن انجام داد و در صورت کمبود بادکنک به رنگ سبز میتوانید از اسپری سبز جهت رنگ نمودن بادکنک‌های به رنگهای دیگر استفاده کنید. نکتهٔ مهم اینست که بادکنک تا ارتفاع قابل دید از نقاط مختلف شهر، بالا رود. و اما فواید این کار:

  ۱- یک حرکت اعتراضی بی‌ سرو صدا است. همچون تظاهرات سکوت بعد از انتخابات.

  ۲- هیچگونه خطری متوجه انجام دهنده نخواهد شد. و کسانی‌ که به هر دلیل از حضور در تظاهرات تا کنون معذور بودند به راحتی میتوانند حتی از حیاط منزل خود ‌ در این حرکت شرکت کنند.

  ۳- حکومت هیچ بهانه‌ا‌ی برای متهم کردن جنبش سبزبه خشونت نخواهد داشت.

  ۴- خط بطلان بر ادعای واهی حکومت مبنی بر اینکه طرفداران جنبش سبز تعداد قلیلی هستند خواهد کشید و مشاهده میلیونی بادکنک‌های سبز در آسمان شهر آنها را به وحشت خواهد انداخت.

  ۵- همهٔ مردم از تمام نقاط شهر میتوانند شرکت کنند و به دلیل همین گستردگی, قدرت هرگونه عکس العملی از نیروهای دولت کودتا سلب خواهد شد.

  ۶- می‌توان بر روی بادکنک‌ها شعار نویسی هم انجام داد.

  ۷- همهٔ خبرنگاران داخلی‌ و خارجی‌ براحتی قادر به پوشش این واقعه خواهند بود.

  همانگونه که ذکر شد این حرکت به عنوان یک حرکت پشتیبانی‌ برای تظاهرات مردمی جنبش سبز در خیابانها می‌باشد و قابل اجرا در تمامی‌ شهر‌های ایران عزیز خواهد بود. لطفا در ارسال این مطلب به دوستان خود ما را همیاری کنید.
  پس وعدهٔ ما ۲۲ بهمن از ساعت ۱۱ صبح الی‌ ۱۲ ظهر

  پاسخحذف
 13. They should act,we saw and heard alot like that letters

  پاسخحذف
 14. سلام به شما دوست گرامی، من از خوانندگان پر و پا قرص وبلاگ شما هستم و از این بابت خیلی خوش حالم، من آدرس وبلاگ شما رو به
  فید بلاگ خودم افزودم و با آپ دیت شدم شما وبلاگ من سر خط مطلب شما رو نمایش میده، من در وبلاگم از فلسفه، فیلم و سیاست مینویسم، خواستم
  اگه براتون مشکلی نیست، به وبلاگ من سری بزنید، و آدرس من رو هم به فید یا علاقمندیهای خودتون بیفزایید، ازتون خیلی ممنونم


  www.nurouz.blogspot.com

  پاسخحذف

اگر مطلب بیشتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما برای اطمینان از اسپم نبودن بررسی خواهد شد، اگر مطلب کمتر از هفت روز عمر دارد کامنت شما مستقیم منتشر خواهد شد